Kiedy należy wieszać budki? Jak prawidłowo je wieszać? W jakim miejscu?
Na te, i na wiele podobnych pytań odpowiedzi udzielił nam nasz zaprzyjaźniony leśnik pan Bogdan Bartoszewski pracownik Nadleśnictwa Przasnysz w przededniu kalendarzowej wiosny czyli 20 marca 2023r.
Dowiedzieliśmy się mnóstwa ważnych szczegółów. Budki wykorzystywane są do przeprowadzenia lęgów, ale służą też za nocne schronienie. Zimą chronią swoich lokatorów przed mrozem. Tworzenie budki to doskonały sposób na relaks, a także dobra okazja do zabawy dla całej rodziny. Przycięcie i zbicie kilku desek zajmie najwyżej godzinę, może dwie, a satysfakcja ze wspólnej pracy będzie ogromna. Potem można obserwować ptaki, a także słuchać ich śpiewu. Jako materiał do budowy najlepiej wykorzystać deski z litego drewna o grubości od 2 do 3 cm. Metal jest bardziej wytrzymałym surowcem, jednak poprzez szybkie nagrzewanie się może wyrządzić szkodę gniazdującym wewnątrz ptakom. Długość otworu wlotowego powinna uniemożliwiać drapieżnikom sięgnięcie w głąb budki. Bardzo ważne jest to, aby budka nie miała pod otworem wlotowym żadnej żerdki ani patyczka – ptaki doskonale poradzą sobie bez niego, a jego obecność może ułatwić drapieżnym ssakom (taki jak kuny czy koty) dostęp do wnętrza budki. Przednia ścianka powinna być ruchoma w taki sposób, by można było wyczyścić budkę – najlepiej zastosować ruchomy haczyk, który po odgięciu uniemożliwi zdjęcie przedniej ścianki budki. Ptaki niechętnie zasiedlają skrzynki, w których jest za dużo materiału ze starych gniazd. Jeśli nowe gniazda są budowane na starszych, mogą się niebezpiecznie zbliżyć do otworu wlotowego, przez co ptaki są bardziej narażone na atak drapieżników. Odległość pomiędzy budkami powinna być dostosowana do preferencji gatunku, dla którego są przeznaczone, np. dla sikor wystarczy 30-50 m
W godzinach południowych nauczyciele oraz uczniowie w towarzystwie pana Bartoszewskiego wyruszyli do przyszkolnego parku, aby zawiesić 3 sztuczne dziuple dla ptaków. Wszyscy ochoczo pomagali leśnikowi wyznaczać kierunki świata, wybierać odpowiednie drzewa, przygotować materiał gniazdowy, otwierać i zamykać budki. Teraz będziemy oczekiwać na zagnieżdżanie się ptaków, aby móc je obserwować.
Warto zadbać o taką formę pomocy przyrodzie.
Opracowała: Jolanta Tyniecka